W ciągu naszego życia jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo zachorowania różnego typu. Choroby kości również nie są osobliwością. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie organizmu człowieka.
Budujące części kostne stanowią „magazyn” na składniki mineralne, i mimo, że stopniowo podlegają odnowie to są narażone na atak przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie odmiennego rodzaju. Do najczęstszych zaliczają się przyczyny: dziedziczne, związane z niedoborami witamin i minerałów, wywołane modyfikacjami w układzie hormonalnym oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także nowotworowe. Wraz z upływem lat zwiększa się prócz tego zagrożenie wystąpieniem zrzeszotnienia kości.
kości człowieka
Stan ten może powodować zwiększoną kruchość kości. Początkowe stadia rozwoju schorzenia wielokrotnie są ignorowane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – zlekceważony. Szkoda, bo najlepsze wyniki pozwala uzyskać wcześnie podjęte postępowanie terapeutyczne. Bardzo istotne jest jednak szczególnie prowadzenie działań z zakresu profilaktyki. Wtedy nawet w jesieni życia będziemy mieli możliwość czerpać radość ze sprawności. Do konkretnych części procedury zapobiegawczej można zaliczyć: systematycznie wykonywane aktywności ruchowe oraz odpowiednią, bogatą w minerały oraz witaminy dietę. Dobrym posunięciem będzie też monitorowanie wagi, jako że nadmiar kilogramów ma zły wpływ na układ kostny.